Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ

Wzór na przyspieszenie

Jak szybko przyspieszasz w trakcie jazdy samochodem? 

Czym jest przyspieszenie?
Fizycznie rzecz ujmując, przyspieszenie to taka wektorowa wielkość fizyczna, która określa zmianę wektora prędkości w czasie.
Innymi słowy – jest to w zasadzie obliczenie zmiany prędkości w jakiejś jednostce czasu.

O przyspieszeniu mówi się także, że jest pochodną prędkości po czasie, albo wręcz szybkością zmiany prędkości.
Poza prędkością mamy też do czynienia z opóźnieniem. Opóźnieniem z kolei nazywamy taki stan rzeczy, w którym przyspieszenie, czyli zmiana wektora prędkości w czasie, jest skierowane przeciwnie do zwrotu prędkości ruchu. Wtedy dochodzi do zmniejszenia prędkości.

Przyspieszenie ma ogromne znaczenie dla przykładu w sytuacji, w której chcemy wiedzieć, który z samochodów jest w stanie szybiej ruszyć i zmienić swoją prędkość.

Wzór na przyspieszenie nie jest skomplikowany, w zasadzie bardzo łatwo go zapamiętać. Wzór na przyspieszenie to zmiana prędkości podzielona przez zmianę w czasie. Dla przykładu, możemy obliczyć we wzoru na przyspieszenie, jeśli dysponujemy prędkością w czasie t0 oraz prędkością w czasie t1. Wystarczy, że od prędkości w czasie t1 odejmiemy prędkość t0, a następnie od czasu t1 odejmiemy czas t1. Otrzymane wyniki należy podzielić przez siebie. W ten sposób wzór na przyspieszenie pozwala nam określić, jak szybko coś jest w stanie przyspieszyć (albo, jak bardzo może być opóźnione).

Jeżeli chcesz upewnić się, że doskonale rozumiesz to zagadnienie, poćwicz wzór na przyspieszenie w praktyce. Wystarczy, że podczas jazdy samochodem w ciągu wybranego przez Ciebie czasu zapiszesz uzyskane prędkości, jak i różnicę czasu, w której dokonywałeś „pomiaru”. Wzór na przyspieszenie uwzględnia tylko zmiany w prędkościach oraz czasie, zatem interesować powinny Cię tylko zmiany w czasie oraz prędkości do poprawnego wyliczenia przyspieszenia. W ten sposób dowiesz się, czy jadąc samochodem z bliską Ci osobą przyspieszałeś, czy może tak naprawdę doszło do opóźnień na trasie.

Fizyka otacza nas w życiu codziennym. Zabawnym może stać się obliczanie i zamienianie w prostą matematykę świata, który nas otacza. Da Ci to większe zrozumienie, jak prawa fizyki na Ciebie wpływają i pozwolą utrwalić materiał. Czy pamiętasz już teraz wzór na przyspieszenie?

4

dziedziny naukowe

30

Ciekawych artykułów

10050

Zadowolonych użytkowników serwisu

3000

Wymienionych maili z naszymi użytkownikami :-)