Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ

Wzór na napięcie elektryczne

Napięcie elektryczne. Czym jest i jak je obliczyć?

Czym jest napięcie elektryczne?

Napięcie elektryczne jest wielkością skalarną obrazującą różnicę potencjałów oddziałujących pomiędzy dwoma dowolnymi punktami obwodu elektrycznego. Jednostką napięcia elektrycznego jest 1V.
Aby lepiej poznać i zrozumieć na czym polega napięcie elektryczne, zjawisko to można porównać do ciśnienia wody w rurach. Pomimo iż kran jest zakręcony, woda posiada swoje ciśnienie. W przypadku prądu ciśnieniem tym jest właśnie napięcie elektryczne.

Jeśli do obwodu elektrycznego dołożone jest niskie napięcie, prąd płynie wolno i leniwie. W przypadku zbyt dużego napięcia, może ono spowodować uszkodzenia urządzeń elektrycznych.

Jako że napięcie to różnica potencjałów elektrostatycznych, mamy więc do czynienia z nierówną ilością elektronów na obu końcach obwodu elektrycznego. Zatem aby prąd pomiędzy określonymi punktami mógł popłynąć, wymagane jest różna liczba elektronów w tych punktach. Warto również wspomnieć iż napięcie nie płynie. Często definicja napięcia mylona jest z pojęciem prądu i jego natężenia które faktycznie w przewodach płyną.
Napięcie elektryczne jest najważniejszym parametrem prądu elektrycznego oraz wyznacznikiem możliwości źródła energii elektrycznej do wykonania określonej pracy.

Wzór na napięcie elektryczne

Napięcie elektryczne z definicji jest stosunkiem pracy która zostaje wykonana w momencie przenoszenia ładunku elektrycznego pomiędzy punktami którym określa się to napięcie, do wartości tego ładunku. Najlepiej zależność tą ukazuje wzór na napięcie elektryczne który przedstawia się następująco:

Uab= Wab/q gdzie

Uab - napięcie elektryczne pomiędzy punktami
Wab - praca wykonana podczas przenoszenia ładunku pomiędzy punktami a i b
q - wartość tego ładunku.

Jednostką napięcia elektrycznego jest 1V (wolt). Napięcie 1V uzyskuje się podczas gdy siły przemieszczające ładunek elektryczny o wartości 1 Coloumba pomiędzy punktami, wykonują pracę o wartości 1 J.(dżula). Abu zmierzyć wartość napięcia elektrycznego, używa się narzędzia pomiarowego zwanego woltomierzem. Do pomiaru wyjątkowo niskich napięć stosuje się tzw. miliwoltomierz.

4

dziedziny naukowe

30

Ciekawych artykułów

10050

Zadowolonych użytkowników serwisu

3000

Wymienionych maili z naszymi użytkownikami :-)