Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ

Wzór na moc

Podobnie jak energia, często słyszymy słowo moc. W życiu codziennym ma wiele znaczeń. Jednak w fizyce ma to bardzo specyficzne znaczenie. Jest miarą szybkości, z jaką wykonywana jest praca (lub podobnie, z jaką energia jest przenoszona).

Umiejętność dokładnego pomiaru mocy była jedną z kluczowych umiejętności, które pozwoliły wczesnym inżynierom opracować silniki parowe, które napędzały rewolucję przemysłową. Nadal ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia, jak najlepiej wykorzystać zasoby energii, które napędzają współczesny świat.

Wzór na moc nie odnosi się jedynie do energii mechanicznej, ale także do kwestii związanej z elektrycznością i chemią. Wzór na moc pozwala obliczyć także energię termiczną. Przykładowo wzór na moc w elektronice to iloczyn natężenia i napięcia - P=Ul
Wzór na moc w przypadku obwodu elektrycznego stałego prądu wyznacza się na podstawie tzw. prawa Ohma. Wzór na moc na wtedy postać: P=12R lub P=U2/R

Wzór na moc
Z definicji jeden wat jest równy jednemu dżulowi pracy wykonanej na sekundę. Więc jeśli P reprezentuje moc w watach, Delta E to zmiana energii (liczba dżuli), a delta t to czas w sekundach, a następnie wzór na moc to:
P = ΔE/Δt
Istnieje również inna jednostka mocy, która jest nadal szeroko stosowana: konie mechaniczne. Zwykle jest to oznaczane symbolem hp i ma swoje początki w XVII wieku, kiedy odnosiło się do mocy typowego konia używanego do obracania kabestanu. Od tego czasu konie mechaniczne definiowano jako moc potrzebną do podniesienia masy 75 kg na odległość 1 metra w ciągu 1 sekundy. Więc ile to jest mocy w watach?
Cóż, wiemy, że podczas podnoszenia przeciw grawitacji masa uzyskuje grawitacyjną energię potencjalną Ep = m⋅g⋅h.

Zastosowanie wzoru na moc
W praktyce wzór na moc można wykorzystać np. gdy dobiera się odpowiedni rezystor względem układu elektrycznego. Stosowany jest, by obliczyć czy konkretna moc maksymalna tego modelu jest wystarczająca dla danego projektu. Jeśli obliczenia będą błędne może zostać uszkodzony jakiś element układu, a nawet cały ten układ. Automatyka, robotyka, elektronika to główne dziedziny, w których wykorzystuje się często wzór na moc i informacje o mocy. Nauki inżynieryjne i ścisłe opierają wiele swoich badań na mocy.

Jak mierzymy zmienną moc?
W wielu sytuacjach, gdy wykorzystywane są zasoby energii, tempo zużycia zmienia się w czasie. Jednym z takich przykładów jest typowe zużycie energii elektrycznej w domu. Obserwujemy minimalne zużycie w ciągu dnia, a następnie maksymalne wykorzystanie podczas przygotowywania posiłków i wydłużony okres intensywnego użytkowania na wieczorne oświetlenie i ogrzewanie.

Istnieją co najmniej trzy sposoby wyrażania mocy, które są tutaj istotne: Moc chwilowa, średnia moc i moc szczytowa. Przedsiębiorstwo energetyczne musi to wszystko śledzić. W rzeczywistości, aby rozwiązać każdy z nich, często wykorzystywane są różne zasoby energii.

-Moc chwilowa to moc mierzona w danej chwili. Jeśli weźmiemy pod uwagę wzór na moc, P = ΔE / ΔtP, to jest to pomiar, który otrzymujemy, gdy Δt jest bardzo mała. Jeśli masz szczęście, że masz wykres zależności mocy od czasu, chwilowa moc to po prostu wartość, którą możesz odczytać z wykresu w dowolnym momencie.

-Średnia moc to moc mierzona w długim okresie, tj. Gdy Δt we wzorze na moc jest bardzo duża. Jednym ze sposobów obliczenia tego jest znalezienie obszaru pod krzywą mocy w funkcji czasu (która daje całkowitą wykonaną pracę) i podzielenie przez całkowity czas. Zwykle najlepiej jest to zrobić za pomocą rachunku różniczkowego, ale często można go dość dokładnie oszacować, używając tylko geometrii.

-Moc szczytowa to maksymalna wartość, jaką może mieć moc chwilowa w określonym systemie w długim okresie. Silniki samochodowe i systemy stereo są przykładami systemów, które mają zdolność dostarczania mocy szczytowej, która jest znacznie wyższa niż ich średnia moc znamionowa. Jednak zwykle utrzymanie tej mocy jest możliwe tylko przez krótki czas, jeśli chce się uniknąć uszkodzeń. Niemniej jednak w tych zastosowaniach wysoka moc szczytowa może być ważniejsza dla wrażeń z jazdy lub słuchania niż wysoka moc średnia.

4

dziedziny naukowe

30

Ciekawych artykułów

10050

Zadowolonych użytkowników serwisu

3000

Wymienionych maili z naszymi użytkownikami :-)