Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ

Wzór na gęstość

Dlaczego lód unosi się na wodzie

Fizyka otacza nas bez względu na to, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie. Dzisiaj przedmiotem tego artykułu będzie gęstość. Definicja tego pojęcia nie jest wcale taka trudna do zrozumienia – to po prostu masa substancji przypadająca na jednostkę objętości. Innymi słowami, jest to stosunek lub proporcja masy do objętości.

Najlepiej zrozumieć pojęcie gęstości na przykładzie wody i lodu. Ponieważ lód unosi się na wodzie, stąd ma mniejszą gęstość. Od wody lżejsze może być też dla przykładu drewno. A jednym z najgęstszych materiałów (i najbardziej cennym) jest – złoto.

Jak obliczyć gęstość? Jaki jest wzór na gęstość?

Wzór na gęstość obliczyć można znając masę oraz objętość materiału – wystarczy je przez siebie podzielić. Ta zasada sprawdza się nie tylko w fizyce, ale także w chemii. Wzór na gęstość jest dość uniwersalny w świecie nauki.

Są dwie podstawowe jednostki gęstości – kilogram na metr sześcienny, oraz gram na centrymetr sześcienny.

Wzór na gęstość to jeden z najprostszych wzorów. Przy próbie zrozumienia, czym jest gęstość, warto zapamiętać kilka podstawowych rzeczy. Po pierwsze, w fizyce gęstość nie jest płynnością czy lepkością, ale określa ciężkość materiału. Jeżeli znamy gęstość, to możemy wyliczyć masę ciała pod warunkiem, że znamy jego objętość, albo jego objętość, kiedy znamy jego masę. Gęstość ma możliwość zmiany przy zachowaniu tej samej masy oraz objętości – uzależniona jest od temperatury oraz ciśnienia. W zasadzie, nie ma to większego znaczenia dla ciał stałych, a nawet cieczy, jednak z łatwością zauważysz zmiany w przypadku gazów. Najprościej gęstość można zmierzyć laboratoryjnie. Po prostu interesujący nas materiał ważymy a potem zanurzamy w wodzie i obliczamy przyrost objętości w naczyniu.

Teraz na pewno już wiesz, dlaczego lód albo drewno mają właściwości pływania po wodzie. Oczywiście, prawidłową odpowiedzią jest to, że ich gęstość jest mniejsza niż wody (są lżejsze, dlatego swobodnie unoszą się w wodzie). Wynika to ze wzoru na gęstość.

Pamiętaj, że nie zawsze to, o czym mówimy potocznie, ma odzwierciedlenie w świecie nauki. Warto zapamiętać, czym jest gęstość w świecie nauki.

4

dziedziny naukowe

30

Ciekawych artykułów

10050

Zadowolonych użytkowników serwisu

3000

Wymienionych maili z naszymi użytkownikami :-)