Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ

Twierdzenie Pitagorasa

Twierdzenie Pitagorasa w praktyce

Twierdzenie Pitagorasa, jak sama nazwa nam sugeruje, przypisuje się Pitagorasowi. To starożytny grecki matematyk i filozof, który znacznie przyczynił się do rozwoju nauki, a jego twierdzenie matematyczne stosujemy po dziś dzień.

Twierdzenie Pitagorasa - zastosowanie
To twierdzenie wykorzystujemy najczęściej w sytuacji, gdy znamy dwie z trzech długości boków trójkąta prostokątnego, aby obliczyć długość pozostałej niewiadomej. Słownie twierdzenie Pitagorasa brzmi:
Jeżeli trójkąt jest prostokątny, to suma kwadratów dwóch przyprostokątnych jest równa kwadratowi przeciwprostokątnej.

Twierdzenie Pitagorasa - wzór
Aby wykorzystać twierdzenie Pitagorasa w praktyce, niezbędny będzie do tego wzór matematyczny. Wygląda on następująco: a^2 + b^2 = c^2, gdzie litery a i b symbolizują boki przyprostokątne, a litera c bok przeciwprostokątny trójkąta prostokątnego.

Twierdzenie Pitagorasa - przykładowe zadanie z zastosowaniem wzoru
Wyobraźmy sobie trójkąt prostokątny o przyprostokątnych 3 cm i 4 cm oraz przeciwprostokątnej o niewiadomej długości, którą chcemy obliczyć. Wykorzystanie wzoru matematycznego w praktyce będzie wyglądało następująco:

3^2 + 4^2 = c^2
16 + 9 = c^2
25 = c^2
5 = c

Tym sposobem łatwo obliczyliśmy niewiadomą długość przeciwprostokątnej trójkąta prostokątnego. Aby poprawnie wykorzystać wzór i sprawnie rozwiązać zadanie, należy jedynie pamiętać o poprawnym podstawianiu danych liczbowych pod litery. Niezbędna będzie także wiedza z zakresu potęg oraz pierwiastków, które są fundamentem twierdzenia Pitagorasa.

4

dziedziny naukowe

30

Ciekawych artykułów

10050

Zadowolonych użytkowników serwisu

3000

Wymienionych maili z naszymi użytkownikami :-)