Kłopotliwy przyimek "z"
W języku polskim mamy wiele zagadek pisemnych. Czasami w wymowie słyszymy coś innego niż to jak się dane słowo zapisuje. Chcemy przykłady? A proszę bardzo chociażby „z powrotem”, ale mówiąc szybko zapewne usłyszymy „spowrotem” . Zacznijmy jednak od początku.
Żeby wszystko było jasne piszemy „z powrotem” i to jest jedyna poprawna i dopuszczalna forma. Jest to jeden z najczęściej występujących błędów. „Z powrotem” to wyrażenie przyimkowe, które zbudowane jest z przyimka „z” oraz odmienionego rzeczownika „powrót”. Tego typu konstrukcje zapisujemy rozdzielnie, np. od babci, pod oknem, za drogą. Samo „z powrotem” ma dwa znaczenia:
z powrotem- znowu, od nowa
z powrotem- kierunek powrotny
Wiadomo, lepiej zapamiętuje się na przykładach:
Jeżeli chcemy użyć „z powrotem” w pierwszym znaczeniu to możemy powiedzieć w taki sposób: „Przed chwilą tu posprzątałam i z powrotem muszę sprzątać” .
Jeżeli zaś chcemy użyć „z powrotem” w drugim znaczeniu to za przykład podajmy „ Muszę z powrotem iść do domu” lub „Poszedł do sklepu i z powrotem”. Często w mowie potocznej spotkamy się z formułą „tam i z powrotem”.
Pamiętajmy, że „z powrotem” niesie za sobą przekaz rozpoczętej czynności, dlatego nie należy łączyć tego wyrażenia z słowami: wrócić, zawrócić, odzyskać, odebrać.
dziedziny naukowe
Ciekawych artykułów
Zadowolonych użytkowników serwisu
Wymienionych maili z naszymi użytkownikami :-)