Tam i spowrotem czy tam i z powrotem?

Kłopotliwy przyimek "z"

W języku polskim mamy wiele zagadek pisemnych. Czasami w wymowie słyszymy coś innego niż to jak się dane słowo zapisuje. Chcemy przykłady? A proszę bardzo chociażby „z powrotem”, ale mówiąc szybko zapewne usłyszymy „spowrotem” . Zacznijmy jednak od początku.

Żeby wszystko było jasne piszemy „z powrotem” i to jest jedyna poprawna i dopuszczalna forma. Jest to jeden z najczęściej występujących błędów. „Z powrotem” to wyrażenie przyimkowe, które zbudowane jest z przyimka „z” oraz odmienionego rzeczownika „powrót”. Tego typu konstrukcje zapisujemy rozdzielnie, np. od babci, pod oknem, za drogą. Samo „z powrotem” ma dwa znaczenia:

z powrotem- znowu, od nowa

z powrotem- kierunek powrotny

Wiadomo, lepiej zapamiętuje się na przykładach:

Jeżeli chcemy użyć „z powrotem” w pierwszym znaczeniu to możemy powiedzieć w taki sposób: „Przed chwilą tu posprzątałam i z powrotem muszę sprzątać” .

Jeżeli zaś chcemy użyć „z powrotem” w drugim znaczeniu to za przykład podajmy „ Muszę z powrotem iść do domu” lub „Poszedł do sklepu i z powrotem”. Często w mowie potocznej spotkamy się z formułą „tam i z powrotem”.

Pamiętajmy, że „z powrotem” niesie za sobą przekaz rozpoczętej czynności, dlatego nie należy łączyć tego wyrażenia z słowami: wrócić, zawrócić, odzyskać, odebrać.

Język polski - Pozostałe zagadnienia

Samogłoski Części mowy Humor czy chumor
Nieważne czy nie ważne W koncu czy wkoncu Byłoby czy było by
Tautologia
 Zdania składowe
 Przecinek przed żeby
 Homonimy  Homonimy przykłady
RiGCz 
Napewno czy na pewno? Odmiana rzeczownika przez przypadki Przecinek przed jak?
Cechy epopei Pan Tadeusz najważniejsze informacje Cechy legendy
Coraz bardziej czy co raz bardziej? Tam i spowrotem czy tam i z powrotem?  
4

dziedziny naukowe

30

Ciekawych artykułów

10050

Zadowolonych użytkowników serwisu

3000

Wymienionych maili z naszymi użytkownikami :-)