Rigcz co to?

Co oznacza zwrot RiGCz?

Język polski nieustannie się rozwija. Na pewno jest to jednym z powodów coraz większej ilości czasu spędzanego w sieci. Język internetowy coraz częściej wsiąka do naszej polszczyzny. O ile niektóre zwroty się nie przyjmują, to jednak już inne zostają z nami na długo. Jednym z nich jest RiGCz, ale co tak naprawdę on oznacza? Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie.

Wyjaśnienie zwrotu RiGCz

RiGCz można przeważnie znaleźć na memach dostępnych w internecie oraz właśnie w tym środowisku. Wyjaśnienie tego skrótu to „Rozum i godność człowieka”. Przeważnie stosujemy go w sytuacjach, w których to rozmawiamy z kimś i widzimy coś, co odbiega od przyjętych przez nas standardów. Wcześniej mówiliśmy coś w stylu "jesteś nienormalny?" bądź też używaliśmy innych zwrotów. Na pewno wymyślanie tego typu skrótów odrobinę spłyca nasz język, natomiast dodaje też pewnego kolorytu. Często się pojawiały pytania "rigcz co to?". Okazuje się, że ten skrót wcale nie jest tak bardzo skomplikowany.

Na pewno użycie frazy RiGCz pozwoli na skrócenie przekazu, który chcemy wypowiedzieć do drugiej osoby. Nie musimy już budować długich zdań, które musiałyby wyjaśniać naszą dezaprobatę, tylko wystarczy, że powiemy "RiGCz" i odbiorca wie, że coś jest dla nas zbyt szalone.

Gdzie można spotkać się ze zwrotem RiGCz?

Jako że jest to zwrot wywodzący się z subkultury internetowej, to głównie stosuje się to tam. Nie zmienia to jednak faktu, że internetowe teksty przyjmują się w realnym życiu i widać to w naszych relacjach. Oczywiście, jest on stosowany przeważnie przez osoby młode, które wyrażają swoje emocje w odrobinę inny sposób niż osoby starsze, ale nie zmienia to faktu, że za kilka, kilkanaście lat ten zwrot może wejść na stałe do naszego języka.

Samo stosowanie wyrażenia RiGCz dynamizuje rozmowę, ale jest on pozytywny, który raczej jest ironiczny i zabawny. To tylko dowód na to, że język polski ulega niesamowitej ewolucji, a nawet już korzystamy ze skrótów, by przekazać drugiej osobie to, co mamy na myśli.

Język polski - Pozostałe zagadnienia

Samogłoski Części mowy Humor czy chumor
Nieważne czy nie ważne W koncu czy wkoncu Byłoby czy było by
Tautologia
 Zdania składowe
 Przecinek przed żeby
 Homonimy  Homonimy przykłady
RiGCz 
Napewno czy na pewno? Odmiana rzeczownika przez przypadki Przecinek przed jak?
Cechy epopei Pan Tadeusz najważniejsze informacje Cechy legendy
Coraz bardziej czy co raz bardziej? Tam i spowrotem czy tam i z powrotem?  
4

dziedziny naukowe

30

Ciekawych artykułów

10050

Zadowolonych użytkowników serwisu

3000

Wymienionych maili z naszymi użytkownikami :-)