Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ

Przecinek przed żeby

Ach, przecinki. Ze wszystkich znaków interpunkcyjnych w języku polskim ten jest prawdopodobnie najbardziej nadużywany lub przeciwnie nieużywany. I nic dziwnego. Istnieje wiele reguł dotyczących używania przecinków i często czynniki decydujące o tym, czy należy ich użyć, są dość subtelne. Ale nie bój się! Poniżej znajdziesz parę wskazówek w tej kwestii.

Co to jest przecinek?
Podczas gdy kropka kończy zdanie, przecinek oznacza mniejszą przerwę. Niektórzy autorzy traktują przecinek jako miękką pauzę - znak interpunkcyjny oddzielający słowa, zdania lub idee w zdaniu.
Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez słownik, przecinek oznacza niewielką przerwę między różnymi częściami zdania. Użyte prawidłowo przecinki wyjaśniają znaczenie zdań, grupując i oddzielając słowa, wyrażenia i klauzule. Jednak wiele osób nie ma pewności co do użycia przecinków i albo posypują je w trakcie pisania, gubią je lub zapominają umieścić je w zdaniach, nadając im zupełnie inne znaczenie.

Przecinek choć jest małym i subtelnym znakiem spośród wszystkich innych odgrywa ważną rolę. W wymowie przecinek jest stawiany intuicyjnie i bez większego zastanowienia. Podczas pisania tekstu wymaga jednak umiejętności i znajomości zasad jego stosowania. Przecinki są ważne nie tylko pod względem typowo literackim, w powieściach, książkach,wierszach, ale także w życiu codziennym. Znaki te ułatwiają komunikację na co dzień nawet w pisaniu wiadomości na komunikatorze, SMS-ów czy też listów. Dla czytelników przebrnięcie przez tekst również jest prostsze, gdy poszczególne fragmenty zdań i wypowiedzi są oddzielone.

Funkcje jakie pełni przecinek
Przecinek działa jako narzędzie wskazujące czytelnikom na pewną separację słów, wyrażeń lub pomysłów, aby zapobiec błędnemu odczytaniu zamierzonego znaczenia pisarza. Kiedy zdanie jest wypowiadane na głos, przecinek często reprezentuje pauzę, która w rozmowie werbalnej służy wyjaśnieniu znaczenia. Przecinek jest używany zgodnie z określonymi zasadami dotyczącymi konstrukcji gramatycznych w zdaniu. Konsekwencja w stosowaniu przecinków daje czytelnikowi pewność właściwej interpretacji intencji autora.
Jednym z najniebezpieczniejszych błędów, czasem śmiesznych, jest eliminacja przecinków. Może to prowadzić do nieporozumień, ponieważ zdanie oznacza zupełnie coś innego lub w ogóle traci sens. Możesz znaleźć wiele takich przykładów, których publikacja, krótko mówiąc, ma na celu podniesienie świadomości na temat znaczenia interpunkcji; w szczególności przecinków. Jednym z przykładów są dwa zdania z przecinkiem w różnych miejscach: Siadać nie musicie, stać! Siadać, nie musicie stać!
Przecinek właśnie w ten sposób potrafi zmienić znaczenie zdania. Choć zdania są podobne ich sens jest zupełnie inny właśnie poprzez postawienie przecinka. Dobrym przykładem na to jest również zdanie: Powiesić nie można uwolnić. Tutaj nadrzędne znaczenie ma postawienie przecinka w dobrym miejscu. Można zatem utworzyć dwa zdania - powiesić, nie można uwolni lub - powiesić nie można, uwolnić.

Przecinek przed żeby
Zasadę stawiania przecinka przed określonym spójnikiem można pokazać na przykładzie słowa: żeby. Przecinek przed żeby jest stawiany, ponieważ wprowadza on dwa typy podrzędnych zdań składowych, które tworzą zdanie złożone. Przecinek przed żeby może sprawiać, że dany fragment wyraża jakiś cel lub możliwe konsekwencje jakie są zawarte w części zdania nadrzędnego. Przecinek przed żeby uzupełnia, a także rozwija określoną myśl w zdaniu. Czasami występuje wyrażenie takie jak: "żeby tylko" co nasuwa jakiś warunek lub konkretną przyczynę stanu rzeczy.

Przykładowe zdania, w których należy przecinek przed żeby postawić:
Trzeba się dużo uczyć, żeby zdać egzaminy.
Ona jest zbyt dumna, żeby się przyznać do błędu.
Jeśli spójnik, żeby występuje na początku zdania, nie ma możliwości z oczywistych przyczyn aby postawić przecinek przed żeby. Wtedy stawiany jest on po zdaniu składowym. Przykłady:
Żeby jechać na wymarzone wakacje, muszę zacząć oszczędzać.
Żeby być w dobrej formie, trzeba dużo ćwiczyć.

Język polski - Pozostałe zagadnienia

Samogłoski Części mowy Humor czy chumor
Nieważne czy nie ważne W koncu czy wkoncu Byłoby czy było by
Tautologia
 Zdania składowe
 Przecinek przed żeby
 Homonimy  Homonimy przykłady
 
4

dziedziny naukowe

30

Ciekawych artykułów

10050

Zadowolonych użytkowników serwisu

3000

Wymienionych maili z naszymi użytkownikami :-)