Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ

Percentyl

Bardziej szczegółowa matematyka

Różne zadania matematyczne mogą wzbudzać strach w niejednej osobie. Często wywodzi się to z czasów szkolnych, kiedy królowa nauk zmuszała do intensywnego skupienia i czujności. Wielu matematycznych tematów prawdopodobnie nie poruszaliście na lekcjach lub słyszeliście o nich tylko przelotnie - jednym z nich może być percentyl.

CZYM TAK WŁAŚCIWIE JEST PERCENTYL?
W praktyce używa się również skrótowej formy – centyl. Percentyl zaliczany jest do kategorii statystycznej. Żeby lepiej wytłumaczyć to zagadnienie, warto posłużyć się metodą dedukcji.

Mediana to wartość pokazująca środek, czyli połowę danego zbioru, z kolei kwartyl wyznacza 1/4 - ćwierć zbioru. Idąc dalej tym tokiem, percentyl będzie odpowiadał 1/100. Można zilustrować to następująco:
Mediana (drugi kwartyl) = 1/2
Kwartyl (pierwszy) = 1/4
Decyl = 1/10
Percentyl = 1/100
Oznacza to, że percentyl jest równy 1%.

PRZYKŁAD UŻYCIA PERCENTYLA
Percentyli używa się przede wszystkim w diagnostyce, szczególnie tej dziecięcej, aby sklasyfikować konkretny wynik względem pozostałych badanych. Stosuje się do tej oceny tzw. siatkę centylową, która pomaga określić w jakim procencie znajdują się parametry dziecka, np., wzrost czy waga.

Jeśli dziecko ma 163 cm wzrostu, to na tej podstawie lekarz przypisuje mu ilość centyli. Kiedy otrzyma 48 centyli, znaczy to, że 48% przebadanych osób ma mniejszy lub taki sam wynik.

Dzięki percentylom, wiadomo jak rozwija się dziecko na tle reszty rówieśników. Pomaga to określić prawidłowość albo zahamowanie postępów.

4

dziedziny naukowe

30

Ciekawych artykułów

10050

Zadowolonych użytkowników serwisu

3000

Wymienionych maili z naszymi użytkownikami :-)