"Pan Tadeusz" - najważniejsze informacje

"Pan Tadeusz" - opracowanie lektury

„Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie autorstwa Adama Mickiewicza to poemat epicki wydany w 1834 roku w Paryżu. Składa się z dwunastu ksiąg napisanych trzynastozgłoskowym wierszem.

Zarys fabuły

Fabuła utworu jest wielowątkowa – poszczególne historie splatają się z sobą. Można je jednak umownie podzielić przez wzgląd na bohaterów i wydarzenia, których dotyczą w następujący sposób:

Wątek miłosny

Jest jednym z najważniejszych w dziele. Z jednej strony dotyczy niespełnionej miłości Jacka Soplicy i Ewy Horeszkówny. Jest nieszczęśliwa i kończy się zbrodnią. Odmiennie rzecz ma się z miłością tytułowego Tadeusza Soplicy i Zosi Horeszkównej. Tadeusz niemalże od początku zachwycony jest urodą młodej dziewczyny. Na moment jedynie, zwabiony przez Telimenę, ulega urokowi starszej od siebie damy. Wątek miłości Tadeusza i Zosi kończy się szczęśliwie zaręczynami, które Mickiewicz opisuje w ostatniej księdze.

Wątek niepodległościowy

Akcja poematu toczy się w latach 1811 – 1812, a więc w czasach wojen napoleoński. Jacek Soplica, w stroju księdza Robaka, namawia szlachtę polską, by przyłączyła się do Napoleona. Chce obudzić w narodzie chęć do wyzwolenia się spod rosyjskiej okupacji. Ponadto z opisów w utworze wynika przywiązanie do patriotyzmu, szacunek do historii.

Wątek sporu o zamek

W utworze przedmiotem sporu jest zamek Horeszków. Teoretycznie jest on własnością Sopliców, ale krewny Horeszków chce go odzyskać. Sprawa splata się z wątkiem miłości Zosi i Tadeusza, którzy – zaręczając się – czynią spór bezprzedmiotowym.

Pan Tadeusz jako epopeja narodowa

Nie od razu utwór określony został mianem epopei narodowej, bo też w XIX wieku nie funkcjonował jeszcze obecny porządek literacki. Sam Mickiewicz określił swój utwór mianem poematu. W praktyce zaś dzieło nosi znamiona z jednej strony poematu heroicznego, z drugiej zaś sielanki i gawędy.
Dopiero Hugo Zathey w swoich „Uwagach nad Panem Tadeuszem” określa je mianem epopei i przytacza rozległą argumentację, która jest tego potwierdzeniem. Pisze m.in.: „Po Iliadzie i Odysei nie było i nie ma epopei piękniejszej i bardziej oryginalnej, jak Pan Tadeusz.”.
„Pan Tadeusz” jako epopeja narodowa przedstawia wydarzenia narodu w ważnym i przełomowym momencie. Język utworu jest bardzo rozwinięty pod względem formy i nosi cechy najwyższej formy artyzmu. Rozpoczyna go inwokacja, czyli prośba o natchnienie. Jednocześnie wskazuje ona genezę dzieła i zapowiada pojawiające się wątki, które będą dotyczyć bohatera zbiorowego – ówczesnego społeczeństwa.

„Pan Tadeusz” współcześnie

Rękopis Pana Tadeusza przechowywany jest od 1999 roku w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Z kolei w 2014 został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Dzieło doczekało się licznych przekładów na obce języki – głównie europejskie, ale także chiński, koreański i japoński.

Język polski - Pozostałe zagadnienia

Samogłoski Części mowy Humor czy chumor
Nieważne czy nie ważne W koncu czy wkoncu Byłoby czy było by
Tautologia
 Zdania składowe
 Przecinek przed żeby
 Homonimy  Homonimy przykłady
RiGCz 
Napewno czy na pewno? Odmiana rzeczownika przez przypadki Przecinek przed jak?
Cechy epopei Pan Tadeusz najważniejsze informacje Cechy legendy
Coraz bardziej czy co raz bardziej? Tam i spowrotem czy tam i z powrotem?  
4

dziedziny naukowe

30

Ciekawych artykułów

10050

Zadowolonych użytkowników serwisu

3000

Wymienionych maili z naszymi użytkownikami :-)