Napewno czy na pewno?

Czy wiesz jak piszemy "na pewno"?

Bez względu na to, czy nadal siedzisz w szkolnej ławce, czy też od dawna nie chodzisz do szkoły, to na pewno jest kilka wyrażeń, co do pisowni których masz czasem wątpliwości. Jednym z nich jest również wyrażenie "na pewno". Wiele osób zastanawia się, czy piszemy: napewno czy na pewno? I mogą to sprawdzać setki razy, a wątpliwość i tak pozostaje. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego to wyrażenie piszemy osobno. Podpowiemy również, jak łatwiej zapamiętać prawidłową pisownię.

Napewno czy na pewno? Dlaczego piszemy osobno?

Żeby łatwiej zapamiętać, że człony tego wyrażenia piszemy osobno warto zapamiętać, że pewno jest prasłowiańską formą przymiotnika natomiast na to przyimek. Takie formy są pisane oddzielnie. Podobnie jest w przypadku firm "na lewo" czy "na prawo". W ten sposób znacznie łatwiej zapamiętać, dlaczego forma "na pewno" jest prawidłowa. Dzięki tej wiedzy, nie musisz za każdym razem sprawdzać pisowni.

Jeśli jednak nadal masz problem z zapamiętaniem, to możesz skojarzyć sobie tę zasadę z zapisem wyrażenia "to pewne". Tutaj również mamy do czynienia z przyimkiem i przymiotnikiem, jednak znacznie łatwiej zapamiętać, że wyrażenie to zawsze zapisujemy oddzielnie.

Warto również wykorzystać pamięć oka i co jakiś czas zapisać obie formy, również te błędna i sprawdzić, która według nas jest prawidłowa. W ten sposób również możesz szybciej zapamiętać, jak piszemy: napewno czy na pewno. Możesz również skorzystać z tak zwanej pamięci ręki. Jeśli napiszesz to wyrażenie ręcznie, to prawdopodobnie łatwiej będzie ci zapamiętać prawidłową formę. W końcu czasem zaczynamy za bardzo kombinować i dlatego popełniamy błędy.

W końcu znacznie łatwiej zapamiętać, że wyrażenia złożone z przymiotnika i przyimka piszemy oddzielnie. W ten sposób możesz wykluczyć z pisanych tekstów całkiem sporo niepotrzebnych błędów. Warto już dzisiaj zapamiętać tę prostą zasadę. W końcu może się ona przydać w znacznie większej ilości zagwostek ortograficznych. A przecież chcemy pisać jak najczęściej bezbłędnie.

 

Język polski - Pozostałe zagadnienia

Samogłoski Części mowy Humor czy chumor
Nieważne czy nie ważne W koncu czy wkoncu Byłoby czy było by
Tautologia
 Zdania składowe
 Przecinek przed żeby
 Homonimy  Homonimy przykłady
RiGCz 
Napewno czy na pewno? Odmiana rzeczownika przez przypadki Przecinek przed jak?
Cechy epopei Pan Tadeusz najważniejsze informacje Cechy legendy
Coraz bardziej czy co raz bardziej? Tam i spowrotem czy tam i z powrotem?  
4

dziedziny naukowe

30

Ciekawych artykułów

10050

Zadowolonych użytkowników serwisu

3000

Wymienionych maili z naszymi użytkownikami :-)