Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ

Jak obliczyć procent

Wyraź liczby inaczej!

Każdy mózg w inny sposób przetwarza informacje pobrane ze świata. Nie inaczej jest z kwestiami matematycznymi. Na jednym z nas wrażenie zrobi, kiedy znajomy pochwali się, że zarabia 60 000 zł miesięcznie, a na inny złapie się za głowę dopiero w momencie, gdy usłyszy, iż jest to ponad 1000% średniej krajowej. Dzięki znajomości techniki obliczania procentów, w klarowny sposób przekażesz dane swoim odbiorcom.

Kiedy wykonujemy działania na procentach?
Dzięki procentom możemy w łatwy sposób wyrazić wzajemny stosunek liczb. Do ich obliczenia wykorzystujemy wiedzę o ułamkach: 1% = 0,01, a także w niektórych wypadkach równanie z niewiadomą. Istnieją 3 podstawowe sytuacje, kiedy możemy mieć za zadanie obliczyć procent. Są to:
1. obliczanie procentu danej liczby
2. obliczanie liczby na podstawie procentu
3. obliczenie jakim procentem liczby jest druga liczba

Konkretne rady jak obliczyć procent
W pierwszym przypadku chcąc obliczyć procent wybranej liczby, wykonujemy mnożenie danej liczby przez procent wcześniej zamieniony na ułamek. Przykładowo, mając za zadanie obliczyć 2% z liczby 60, zrobimy to następująco: 2%*60= 0,02*60= 1,2 To wszystko! Teraz już wiesz, jak obliczyć procent z danej liczby.

Druga sytuacja wymaga dodatkowo wprowadzenia niewiadomej. Wiedząc, że 20% pewnej liczby jest równe 15, zapiszemy to w następujący sposób:
20%*x=15
0,2*x=15 //: 0,2
x= 75
Znaleźliśmy szukaną liczbę, którą jest 75.

Trzeci przypadek dotyczy momentów, kiedy musimy się dowiedzieć, jakim procentem liczby jest inna liczba. W zadaniu: białych kul jest 5, a czarnych 15, oblicz jaki procent wszystkich kul stanowią kule białe, stosujemy następującą metodę:
na początek obliczamy ile jest wszystkich kul: 5+15=20
zapisujemy w ułamku zwykłym zależność białych kul do wszystkich: 5/20
ułamek mnożymy przez 100%: 5/20*100%=25%

Opisana powyżej podstawowa matematyczna wiedza jak obliczyć procent jest przydatna przez całe życie, nie tylko w szkolnej ławce. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni poprawności naszych obliczeń, warto skorzystać z kalkulatora procentowego.

4

dziedziny naukowe

30

Ciekawych artykułów

10050

Zadowolonych użytkowników serwisu

3000

Wymienionych maili z naszymi użytkownikami :-)