Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ

Ile milion ma zer?

Liczba milion. Ile to jest milion?

Jaka liczbą jest milion?
Jeden milion jest liczba o wartości 1- do potęgi 6 czyli posiadającej aż sześć zer. Obrazując liczbowo wartość jednego miliona można zapisać go w następującej formie.

1 milion = 1000000 czyli 10 do potęgi 6.

Jeden milion to inaczej tysiąc tysięcy. W języku codziennym definicji miliona najczęściej używa się próbując określić wartość lub rozmiar czegoś. Np. w przypadku przedsiębiorstwa będzie mowa o jego wartości lub obrocie pieniężnym wyrażonym właśnie w milionach. Podobnie wygląda sytuacja podczas wyjątkowo dużych inwestycji budowlanych gdzie materiały użyte do budowy często wyrażane są również w milionach sztuk, metrów kwadratowych czy jednostkach powierzchni.
Jeszcze kilkanaście lat temu słowo milion zdecydowanie częściej pojawiało się w języku codziennym. Miał na to wpływ system walutowania naszej rodzimej jednostki monetarnej którą jest złotówka. Po denominacji nadal mamy do czynienia z milionami jednak mają one zdecydowanie większą wartość, często nieosiągalna dla zwykłego człowieka.

Co możemy określić przy pomocy miliona?

Jak już wspomniano milion jest stosunkowo dużą jednostką mającą zastosowanie niemal w każdej dziedzinie ludzkiego życia oraz w każdej branży przemysłowej. Za pomocą miliona posiadającego w swojej liczbie pisanej aż 6 zer, jesteśmy w stanie określić wartość, cenę, rozmiar, powierzchnię oraz wiele innych parametrów towarzyszących nam na co dzień.
Milion pomimo iż jest dużą liczbą, jest zaledwie częścią innych o wiele większych liczb. Np. tysiąc milionów to miliard. Miliard posiada bowiem aż 9 zer.

Milion posiada 6 zer czyli jest szóstą potęgą liczby 10. Z obliczeń wynika że 10x10x10x10x10x10 to właśnie okrągła liczba milion.
Jednostkami mniejszymi od miliona jest tysiąc, będący zaledwie jedną tysiączna miliona i posiadający zaledwie trzy zera. Jeszcze mniejszą jednostką jest 100, będąca jedną stutysięczną miliona.
O ile w życiu codziennym milion wydaje się być liczbą wyjątkowo dużą, o tyle w odniesieniu do wszechświata i jego rozmiarów, to zaledwie mały punkt na mapie kosmosu.

4

dziedziny naukowe

30

Ciekawych artykułów

10050

Zadowolonych użytkowników serwisu

3000

Wymienionych maili z naszymi użytkownikami :-)