Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ

Humor czy chumor?

Problemy z ortografią

Język polski należy do jednych z najtrudniejszych języków na świecie. Problematyczna jest zarówno odmiana słów (m.in. deklinacja i koniugacja), jak i ich pisownia. Nie tylko obcokrajowcy mają ogromne trudności z opanowaniem w pełni języka polskiego. Niestety, wielu Polaków również ma problem z posługiwaniem się poprawną polszczyzną. Szczególnie trudne zazwyczaj okazuje się przelanie myśli na papier. Wówczas wychodzi na jaw niewiedza, która podczas użytkowania języka mówionego jest nieistotna. Autor tekstu zaczyna się zastanawiać : humor czy chumor? krótki czy krutki? kożuch czy korzuch?
Ortograficzne dylematy

W języku polskim sama budowa alfabetu jest dość skomplikowana. Nauka, które wyrazy powinno się pisać przez h, a które przez ch może zająć naprawdę sporo czasu. Podobnie jak w przypadku u i ó, a także ż i rz. Dodatkowe problemy może stwarzać obecność takich głosek jak ą, ę, ć, ń, czy ź.

Pisownię niektórych wyrazów można przyswoić za pomocą reguł, inne natomiast po prostu należy zapamiętać. Przykładem takiego wyrazu może być przytoczony wcześniej humor. Poprawną formą zapisu tego wyrazu jest właśnie „humor” przez h, ale nie można tego uzasadnić żadną regułą – nie wymienia się w innej formie na g, z czy ż. Wyraz humor pisze się przez h nie tylko w języku polskim. Odpowiedniki tego słowa w języku łacińskim i niemieckim również zapisuje się w ten sposób.

Przykładem zastosowania słowa humor mogą być zdania :

- Janek nie ma humoru, ponieważ dostał uwagę.
- Zaczęły się wakacje, więc mam świetny humor.

Język polski - Pozostałe zagadnienia

Samogłoski Części mowy Humor czy chumor
Nieważne czy nie ważne W koncu czy wkoncu Byłoby czy było by
Tautologia
 Zdania składowe
 Przecinek przed żeby
 Homonimy  Homonimy przykłady
 
4

dziedziny naukowe

30

Ciekawych artykułów

10050

Zadowolonych użytkowników serwisu

3000

Wymienionych maili z naszymi użytkownikami :-)