Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
Informacje o cookies
AKCEPTUJĘ

Fizyka

Fizyka- nauka, która przybliża człowiekowi świat

Fizyka, mówiąc najprościej, jest jedną z dziedzin nauki, która próbuje w sposób naukowy, doświadczalny przybliżyć człowiekowi świat. Korzenie nazewnictwa nauki, należy upatrywać w starożytnej Grecji. To właśnie tam, myśliciele wspominali o filozofii przyrody ( physis-natura, przyroda; phisikos- znawca przyrody).

Fizyka-obszar zainteresowań
Fizyka od podstaw zajmuje się pojęciami fizycznymi, co zatem się za tym kryje? Wszystkie ciała fizyczne (na przykład: człowiek, budynek, samochód), a także substancje ( zarówno stałe, jak i lotne): powietrze, ocet, woda, plastik. Poza tym nazywa i wyjaśnia mechanizm działania zjawisk fizycznych, chemicznych oraz biologicznych.

Jak każda nauka empiryczna (czyli doświadczalna, mierzalna), zatem także fizyka, posiada swój specyficzny "język", dzięki którym opisuje to, czym się zajmuje. Wszystkie cechy ciał, czy zjawisk, których pomiaru można dokonać, nazywa się wielkościami fizycznymi, a zapisuje się je w jednostkach. Ten, tym razem matematyczny zapis, pozwala odczytać, jaki był: czas, odległość, przyspieszenie, czy masa. Dokładnie w taki sposób każdy naukowiec, czy fizyk-amator, na świecie, może się ze sobą komunikować.
Fizyka-nauka, która uwielbia symbole i liczby

Fizyka, tylko na pierwszy rzut oka, wydaje się być nauką bardzo skomplikowaną. Tak naprawdę ona wszystko systematyzuje. Dokonuje pomiarów bezpośrednio, od razu po zaistnieniu danego zdarzenia, czy zjawiska (masa, czas), albo pośrednio (moc, powierzchnia). Aby wszystko było dokładnie na swoim miejscu, z niezwykłą dbałością, każda wielkość fizyczna posiada własną jednostkę podstawową, a także pochodne.
Codzienny wymiar nauki, czyli po co człowiekowi wiadomości zdobyte na lekcjach fizyki...

Jak już wcześniej zostało wielokrotnie wspomniane, ta dziedzina nauki jest niezwykle osadzona na liczbach, pomiarach, tym co zauważalne oraz mierzalne. Nie oznacza to jednak, że wystarczy nam zbiór zadań i już... Wręcz przeciwnie! Fizyka, jako jedna z nielicznych, sprawia, że świat staje się wciąż pełen tajemnic, które czekają na swoje odkrycie! Zatem obserwujmy, eksplorujmy, dokonujmy pomiarów, spróbujmy prześledzić cały tom powstawania, zmieniajmy i eksperymentujmy!

Poprzez fizyczną wiedzę poznajemy i próbujemy bowiem lepiej zrozumieć wszystkie żywioły występujące na Ziemi, a także rozumiemy mechanizmy ich występowania. Zauważmy, jak istotne są one dla ludzkiego istnienia. Gdyby nie ogień, człowiek nadal mieszkałby w jaskini. A teraz, rozumiejąc cały mechanizm wytwarzania iskry, nawet, jeśli znajdzie się w trudnej sytuacji, przetrwa, bo zrobi ognisko. Obserwując chmury, uchroni siebie i domostwo, przed skutkami gwałtownej burzy.

Gdyby nie skrupulatna praca fizyków dawniej i dziś, ludzkie życie nie raz byłoby zagrożone. Wystarczy wspomnieć o wielkich konstrukcjach, takich, jak mosty, czy wieżowce i ich odchyleniach od pionu, w czasie sztormów, czy huraganów. Dzięki licznym doświadczeniom oraz eksperymentów możemy bezpiecznie bawić się na placach zabaw, parkach rozrywki, czy podziwiać iluzje świetlne na budynkach w przestrzeni miejskiej.

4

dziedziny naukowe

30

Ciekawych artykułów

10050

Zadowolonych użytkowników serwisu

3000

Wymienionych maili z naszymi użytkownikami :-)