Cechy legendy

Każdy z pewnością miał styczność z jakąś legendą. Czym ona jest? Jakie są cechy legendy? W tłumaczeniu z języka łacińskiego brzmi „to co powinno być przeczytane”. Najczęściej jest to krótka opowieść, przekazywana z pokolenia na pokolenie, zwykle oparta na wątkach historycznych, ale też wierzeniach ludowych. Mogą pojawiać się postacie historyczne np. królowie, święci czy też wojownicy. Nie należy jednak zapominać o tym, że oprócz prawdziwych wątków zawiera wiele fikcji. Legendę cechuje również często dokładnie określony czas i miejsce akcji przez co możliwe jest poznanie części kulturowych w danym miejscu i czasie, jednak nie zawsze mają wielką wartość merytoryczną. Były pisane prozą lub wierszem i były powiązane z wydarzeniami historycznymi.

Odrobina prawdy

Mimo że legenda cechuje się zawartością historyczną, zawiera w sobie wiele fikcji. Często pojawiają się postacie autentyczne, ale również te, które najprawdopodobniej nigdy nie istniały np. smok. Może opisywać życie postaci autentycznej, jednak jej losy nie muszą być zgodne z prawdą. Legenda początkowo była przekazywana w wersji ustnej, a to wiązało się również z przekłamywaniem i myleniem pewnych faktów, niemniej jednak sama w sobie zawierała wiele nieprawdziwych informacji i częściowo służyła jako część dydaktyczna, pomagająca pokazać ludowi w jaki sposób powinni postępować.

Podsumowując, cechy legendy są jasne i klarowne:

1. określone miejsce i czas
2. zawiera postacie fikcyjne oraz autentyczne np. królowie, święci
3. krótka forma
4. pomieszanie prawdy z fikcją

Oprócz wymienionych wcześniej cech legend jest jeszcze jedna ciekawostka, a mianowicie dotyczy tego z jakim bohaterem są one powiązane. W ten sposób można wyróżnić legendy hagiograficzne, czyli prawiące o świętych, bohaterskie o wojownikach, polityczne o politykach, biograficzne oraz etiologiczne o danym miejscu i kulturze. W obecnych czasach legenda nie będzie dobrym źródłem dla żądnego poznania wiedzy historycznej, natomiast z pewnością nie jeden „mol książkowy” znajdzie w niej ukojenie.

Język polski - Pozostałe zagadnienia

Samogłoski Części mowy Humor czy chumor
Nieważne czy nie ważne W koncu czy wkoncu Byłoby czy było by
Tautologia
 Zdania składowe
 Przecinek przed żeby
 Homonimy  Homonimy przykłady
RiGCz 
Napewno czy na pewno? Odmiana rzeczownika przez przypadki Przecinek przed jak?
Cechy epopei Pan Tadeusz najważniejsze informacje Cechy legendy
Coraz bardziej czy co raz bardziej? Tam i spowrotem czy tam i z powrotem?  
4

dziedziny naukowe

30

Ciekawych artykułów

10050

Zadowolonych użytkowników serwisu

3000

Wymienionych maili z naszymi użytkownikami :-)