Cechy epopei a także cechy epopei narodowej

Najbardziej znane epopeje w literaturze światowej

Każda kultura posiada swoją epopeję narodową, która stanowi wzór zachowań dla kolejno następujących pokoleń czytelników. W Polsce za taką uznaje się Pana Tadeusza A. Mickiewicza, będącą od lat lekturą obowiązkową dla uczniów szkół podstawowych. Książka została wydana w Paryżu w 1834 r. W roku 2012 Pan Tadeusz był czytany publicznie przez znane osoby w ramach akcji Narodowego Czytania Pana Tadeusza. Dzieło składa się z dwunastu ksiąg, pisanych wierszem - 13 - zgłoskowym. Tematyka jest wielowątkowa, na czoło wysuwa się jednak wątek niepodległościowy, co wyczerpuje cechy epopei narodowej oraz miłosny. Atrakcyjności dodają ciekawi bohaterowie, krwiste postaci ze stanu szlacheckiego, wojskowi oraz Żyd Jankiel prowadzący karczmę. Przewijają się również postaci historyczne: Napoleon Bonaparte, gen. Henryk Dąbrowski czy gen. Kniaziewicz.

Pan Tadeusz był częstą inspiracją dla plastyków. Powstały wspaniałe ilustracje autorstwa Fr. Kostrzewskiego, St. Masłowskiego czy Androllego zamieszczane na kartach epopei.

Dzieło Mickiewicza za epopeję narodową zostało uznane dopiero jakiś czas po jego powstaniu, odbiega ono od starożytnych wzorców epopei. Ma raczej charakter sielanki oraz poematu heroikomicznego.

Światowe Epopeje

Najstarszą epopeją jest pochodząca z III w. p.n.e. epopeja Gilgamesz, powstała w Babilonii, chińska Szy - cing czy indyjska Mahabharata i Ramajana. W starożytnym Rzymie powstały Eneidy Wergiliusza, a w Grecji Iliada i Odyseja Homera. W Rosji za utwór będący ich epopeją uznaje się Wojnę i Pokój, napisaną przez Lwa Tołstoja. Wszystkie te utwory, mające cechy epopei, mimo upływu lat są bardzo ważne dla wskazanych narodów i wytyczają im drogę. Zazwyczaj jeden naród posiada swoją jedną epopeję.Wspólną cechą epopei jest również wysoki kunszt artystyczny.

Czym jest epopeja?

Epopeja to jeden z głównych gatunków epickich, zazwyczaj wierszowana, opowiada o losach bohaterów historycznych lub legendarnych na tle ważnych dla danego obszaru i społeczności wydarzeniach. Epos (słowo pochodzące z greki) oznacza opowieść, słowo.

Język polski - Pozostałe zagadnienia

Samogłoski Części mowy Humor czy chumor
Nieważne czy nie ważne W koncu czy wkoncu Byłoby czy było by
Tautologia
 Zdania składowe
 Przecinek przed żeby
 Homonimy  Homonimy przykłady
RiGCz 
Napewno czy na pewno? Odmiana rzeczownika przez przypadki Przecinek przed jak?
Cechy epopei Pan Tadeusz najważniejsze informacje Cechy legendy
Coraz bardziej czy co raz bardziej? Tam i spowrotem czy tam i z powrotem?  
4

dziedziny naukowe

30

Ciekawych artykułów

10050

Zadowolonych użytkowników serwisu

3000

Wymienionych maili z naszymi użytkownikami :-)